Blog

Lektury coacha

O coachingu powstaje w ostatnich latach mnóstwo pozycji. Na rynku wydawniczym znaleźć można zarówno podręczniki i kompendia wiedzy dla coachów, jak i poradniki rozwoju osobistego o charakterze coachingowym oraz sfabularyzowane przypowieści coachingowe pełne refleksji i ezoteryki. Jak się odnaleźć w tym gąszczu propozycji i spośród „książek, które zmienią Twoje życie” wybrać te wartościowe?

Ponieważ raczkuję na tym rynku i wciąż łatwiej ulegam fascynacji niż poddaję rzeczy krytycznemu osądowi, postanowiłam przy doborze lektur podążać za radami i wskazówkami osób doświadczonych, którym ufam i które stanowią dla mnie autorytet w tej dziedzinie. W końcu warto do zagadnienia swojego rozwoju podejść konstruktywnie i skupić się na tym co stanowi esencję wiedzy i faktycznie poszerzy nasz warsztat.

Oto mój dotychczasowy kanon lektur, który będzie się rozszerzać w miarę zgłębiania tematyki:

PODRĘCZNIKI:

Coaching Jenny Rogers – podręcznik pionierki w dziedzinie coachingu, opisujący podstawowe zasady pracy i praktyki coacha, poparty wieloma realnymi case’ami

Coaching biznesowy Carol Wilson – praktyczny podręcznik dla coachów, menedżerów i specjalistów HR – opisuje coaching jako usługę dla biznesu i jego możliwe zastosowania, ograniczenia oraz trudne przypadki, które coach może napotkać w wymagającym środowisku biznesowym

Cykl książek Marilyn Atkinson (założycielka i dyrektor Erickson College International) i Rae T. Chois (trenerka coachingu metodą ericksonowską, założycielka www.BLISSciplineAIM.com)

Tom I Wewnętrzna dynamika coachingu

Tom II Coaching krok po kroku

Tom III Flow Przepływ Sedno coachingu

Bardzo dobrze napisane, pogłębiające praktyczne informacje o coachingu pozycje; treści w książkach Atkinson i Chois odwołują się do szkoleń coachingowych wg metody ericksonowskiej.

No i mój ukochany Maciej Bennewicz, w zasadzie pierwszy inspirator spośród autorów wydawnictw o coachignu:

Coaching i Mentoring w praktycepodręcznik zarówno dla coachów jak i menadżerów, obfitujący w ćwiczenia, grafy, przykłady case’ów z klientami i sposoby ich rozwiązywania.

OPOWIEŚCI O COACHINGU

Coaching czyli Restauracja Osobowości  Maciej Bennewicz – lekko fabularyzowana i interaktywna opowieść o kilku klientach coachingu, którzy przemeblowali swoje życie w skali stosownej do ich potrzeb, możliwości i wewnętrznych celów; w prowokacyjny sposób porusza zagadnienie tytułowej „osobowości” i pyta czy osobowość to coś trwałego, niezmiennego czy może tylko zlepek przekonań, wyobrażeń i wierzeń na temat świata i samych siebie?… Warto się skonfrontować z tymi pytaniami, sugeruję jedynie podjąć lekturę we w miarę bezpiecznych warunkach i relaksujących okolicznościach. Książka skutecznie wytrąca z komforciku dnia codziennego i refleksja nad nią może mieć znaczący wpływ na nasze funkcjonowanie. O czym przestrzega sam autor na okładce, co niektórzy traktują niefrasobliwie, a potem zapominają wysiąść na właściwym przystanku… albo jeszcze coś gorszego :) A dla bardziej zdyscyplinowanych czytelników polecam ćwiczenia coachingowe, które Bennewicz zadaje swoim klientom. W ten sposób można realizować swój własny proces auto coachingu na równi z bohaterami książki.

Coaching TAO – znowu Pan Bennewicz, tym razem zabiera czytelnika w jego własną Podróż, którą odbył ze swoim mentorem; autor przywołuje w niej doświadczenia i ćwiczenia coachingowe, które odbyły się daleko poza gabinetem coacha i poza okolicznościami typowej sesji; dzięki temu doświadczenia są mocniejsze i autentyczne, wręcz zapisane w ciele. Tutaj również polecam wykonywanie ćwiczeń po każdym z rozdziałów. 

Myślenie pytaniami Marilee Adams – książka o tym, jak poddać refleksji swoje nawykowe działania i trafnymi pytaniami wyprowadzić się z błędnego koła porażek i schematów, które dawno przestały działać, a wejść na „drogę uczącego się” i zyskać w życiu więcej: satysfakcji, efektów, sukcesu, spokoju.

 Zatem miłej i owocnej lektury!

 

 


This Post Has 0 Comments

Leave A Reply
Chcesz otrzymywać miesięczny newsletter pełen inspiracji?Tak, chcę!