Jak pracuję

Jak pracuję

W pracy coacha towarzyszy mi motto: 

Bądź łagodny, bo każdy, kogo spotykasz, toczy swoje wielkie bitwy. jak pracuję

(XIX-wieczny teolog Ian Maclaren) 

Odzwierciedla się ono w podejściu, które zakłada:

 • pełną akceptację
 • szczere zainteresowanie Twoimi sprawami
 • zorientowanie na cel i rozwiązanie
 • neutralność
 • całkowity brak oceny

Na to wszystko możesz liczyć w pracy ze mną!

 

Podejście to wynika z 5 zasad coachingu ericksonowskiego:

 1. Klient jest OK – pracując z Tobą, koncentruję się na tym, co w Tobie mocne, zdrowe i wspierające. Kieruję Twoją uwagę na Twój potencjał i możliwości.
 2. Zmiana jest nieuchronna – zmiana jest wpisana w istnienie i trwanie świata, czy tego chcemy czy nie. Coaching jest zaś po to, aby na wszelkie zmiany w swoim życiu móc się przygotować i przeżyć je w kontrolowany, bezpieczny sposób.
 3. Wszystkim działaniom klienta zawsze towarzyszy pozytywna intencja – innymi słowy: za każdym Twoim nie stoi jakieś tak. Oznacza to, że nawet jeśli Twoje zachowanie z pozoru wydaje się innym niezrozumiałe lub dyskusyjne, to o jednym mogę Cię zapewnić:  kryje się za tym jakaś Twoja potrzeba. A potrzeby same w sobie są uniwersalne i z gruntu dobre. Wówczas pozostaje jedynie pytanie, na ile obrana do ich realizacji strategia jest dla Ciebie korzystna.
 4. Klient podejmuje możliwie najlepsze dla siebie w danym momencie decyzje – Będąc w danym miejscu i czasie w swoim życiu, podejmujesz decyzje optymalne na dany moment i dostosowane do aktualnych możliwości. 
 5.  Klient ma wystarczające zasoby, żeby osiągnąć swoje cele – Każdy z nas ma swój unikalny zestaw umiejętności, predyspozycji i energii do realizacji swoich celów. Jeśli jeszcze ich nie widzisz, to z jakichś powodów nie masz do nich dostępu. Coaching jest zaś po to, aby ten dostęp uzyskać i stać się najlepszą wersją siebie. 

 

Jak coaching wygląda w praktyce?

Coaching to proces, w trakcie którego pracujemy nad osiągnięciem założonych rezultatów. Jak każdy proces, tak i coaching wymaga czasu i energii zarówno po stronie klienta, jak i coacha. Proces coachingowy zakłada regularne spotkania zwane sesjami coachingowymi. Sesje trwają 45 minut i odbywają się na przestrzeni 3 – 6 miesięcy, zależnie od złożoności spraw i postępów w pracy.

Wyobraźmy sobie, że chcesz podjąć ze mną pracę coachingową. Oto, czego możesz się spodziewać: 

KROK 1: Sesja chemiczna

Umawiamy się w gabinecie na pierwszą tzw. sesję chemiczną. Określenie chemiczna jest zasadne – jest to sesja, która służy zbadaniu obszaru do pracy i pozwala Ci ocenić, czy masz ochotę ze mną pracować. Krotko mówiąc – czy jest między nami chemia. Na takiej sesji będę chciała dowiedzieć się, z czym do mnie przychodzisz i wspólnie z Tobą zastanowić się, jak mogłabym pomóc. Udzielę Ci również szczegółowych informacji na temat kontynuacji naszej współpracy i odpowiem na nurtujące Cię pytania. Sesja chemiczna jest niezobowiązująca do podtrzymania relacji. Na jej zakończenie poproszę Cię o podjęcie decyzji o dalszej współpracy i powiadomienie mnie o niej w ciągu tygodnia.

KROK 2: Sesja kontraktowa

Jeśli zdecydujesz się na współpracę ze mną, spotykamy się ponownie na sesję kontraktową. Sesja zakłada dwa cele:

 • ustalenie kontraktu, który będzie precyzował, nad czym będziemy pracować podczas Twojego coachingu, co ważnego w ten sposób dla siebie uzyskasz i jakich rezultatów oczekujesz. Kontrakt jest niezwykle ważnym elementem procesu coachingowego, ponieważ ustala cel, do którego będziesz dążyć, wyznacza kierunek i rodzi zobowiązanie. Wielokrotnie będziemy się do niego odnosić podczas dalszej części procesu
 • ustalenie zasad współpracy, czyli jak długo, z jaką częstotliwością i o jakich porach będziemy ze sobą pracować, jaką formę będą miały nasze spotkania, czego oczekujesz ode mnie jako od swojego coacha, czego ja będę od Ciebie wymagać jako od klienta

KROK 3: Kolejne sesje w trakcie procesu coachingowego

Każdy klient i każdy proces coachingowy jest inny, więc nie sposób opisać tutaj, co się będzie działo na kolejnych sesjach. Mogę Cię jedynie zapewnić, że na pewno będzie ciekawie, inspirująco i odkrywczo.

Mogę natomiast powiedzieć więcej o częstotliwości i formie tych spotkań.

Częstotliwość i czas trwania:

 • W zależności od Twojej dyspozycyjności proponuję sesje w odstępie tygodnia lub dwóch
 • Czas trwania procesu coachingowwego powinien być nie krótszy niż 3 miesiące. Jest to minimalny okres, podczas którego Ty jako klient będziesz mieć szansę dogłębnie zająć się tym, co dla Ciebie ważne, a ja jako Twój coach będę Cię mogła w tym efektywnie wesprzeć. Proces coachingowy może trwać dłużej w zależności od Twoich potrzeb. Z uwagi jednak na to, że jest to krótkoterminowa forma wsparcia, nie powinien przekraczać 6 miesięcy.

Forma sesji:

Sposobów na prowadzenie coachingu jest wiele, ja praktykuję dwa z nich:

 • spotkania bezpośrednie w gabinecie lub innych sprzyjających okolicznościach przyrody (ławka w parku albo kocyk nad rzeką potrafią wpłynąć bardzo stymulująco na korę mózgową!)
 • spotkania na Skype – forma spotkań na Skype jest w świecie coachingu bardzo popularna, a nawet zalecana z dwóch względów: jednym z sukcesów coachingu jako metody jest wykorzystywanie pracy głosem. Ponieważ spotkania odbywają się bez użycia kamerki, ten aspekt może być w pełni wykorzystany. Słysząc tylko głos i odcinając pozostałe bodźce, które normalnie występują podczas bezpośrednich spotkań, będziesz w stanie głębiej się zrelaksować i swobodniej pracować. Dodatkowo, pracując przez Skype masz możliwość połączyć się ze swoim coachem zewsząd – z własnej sypialni, ogródka lub z drugiego końca świata. Zapewnia to dużą oszczędność czasu i zwiększa Twoją mobilność – nie musisz poświęcać czasu, aby dotrzeć na sesję przez zakorkowane miasto.

KROK 4: Sesja zamykająca

Sesja, która podsumowuje proces coachingowy jest jak święto. Masz wówczas okazję, by zweryfikować założone na sesji kontraktowej rezultaty i pogratulować sobie swoich wysiłków w dążeniu do celu. Wspólnie będziemy celebrować Twoje sukcesy, odkrycia i osiągnięcia. Zastanowimy się również, jak możesz te fantastyczne efekty utrzymać w swoim życiu i jak czerpać z mocy odkrytych podczas coachingu.

Zainteresowała Cię proponowana przeze mnie forma współpracy?

Dowiedz się, co oferuję.

 

Obrazek pochodzi ze strony www.

Chcesz otrzymywać miesięczny newsletter pełen inspiracji?Tak, chcę!